
Jedenastolatka Gitanjali Rao z Colorado została laureatką konkursu dla młodych naukowców Discovery Education 3M Young Scientist Challenge. Zainspirowana głośnym zanieczyszczeniem wody ołowiem w mieście Flint, dziewczynka opracowała prostszy, szybszy i tańszy test na obecność tego pierwiastka niż wszystkie stosowane dotychczas.
Wynalazek autorstwa Gitanjali nosi nazwę Tethys. Do wykrywania ołowiu w wodzie używa węglowych nanorurek. Dane z czujników są przesyłane do mobilnej aplikacji, która podaje dokładną analizę zawartości ołowiu. Do tej pory takie testy wymagały wysyłania próbek do laboratorium. Tethys ma być przenośne i łatwe w użyciu, tak aby można nim było badać wodę od razu i w dowolnej sytuacji.
Gitanjali przyznała, że inspiracją do pracy nad Tethys było zanieczyszczenie wody ołowiem, do jakiego doszło w latach 2014-2015 w amerykańskim miasteczku Flint. Powodem była zmiana ze względów oszczędnościowych źródła wody z jeziora Huron oraz rzeki Detroit, na rzekę Flint.
Za swoje nadzwyczajne osiągnięcie młoda wynalazczyni otrzymała 25 tys. dolarów nagrody. Chce dalej pracować nad wynalazkiem, ponieważ jej celem jest wprowadzenie urządzenia na rynek. W przyszłości chce być genetykiem lub epidemiologiem.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- bbc.com, mlive.com

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Jak bada się wodę w Warszawie?
Z pewnością słyszeliście, jak ważne jest systematyczne, mikrobiologiczne badanie wody. W poniższym artykule znajdą się informację, do czego służą...
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
-
-
-
-
-
Yanec
11-latka i nanorurki. Bo nanorurki kupiła w markecie za rogiem. Oczywiście i żadnej pomocy nie miała.